Saana Aikio
Olen Saana Aikio, Kááijá Juusi Heeihâ Aanti Saana Iijärveltä. Olen hallintotieteiden maisteriopiskelija, kotoisin Ivalosta, ja tällä hetkellä asun Oulussa. Vapaa-ajallani kalastan, metsästän, pelaan lentopalloa ja vietän opiskelijaelämää.
Hain nuorisoneuvostoon, koska olen kiinnostunut yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta, politiikasta ja yleisesti saamelaisasioista, saamelaisten oikeuksista ja kulttuurin edistämistyöstä.
Toivon erityisesti, että nuorisoneuvosto saisi edistettyä saamelaisnuorten mielenterveyspalvelujen saatavuutta tai saavutettavuutta ja lisättyä yhteistyötä eri tahojen kanssa. Olen kuitenkin iloinen jo olemassa olevasta yhteistyöstä ja muusta tärkeästä työstä jota nuorisoneuvosto tekee. Minua kiinnostaa erityisesti laki- oikeus- ja ilmastoasiat.
Toivon, että 20 vuoden päästä istun kotijärven rannalla aamukahvilla onnellisena.
Mottoni: Jos ei koita, niin ei voita
Esikuviani ovat isä ja mummo
Lempivuodenaikani on kevät
Toimii nuorisoneuvoston jäsenenä toimikaudella 2024-2025.
Tutustu myös
Marielle Näkkäläjärvi
Niila-Juhán Valkeapää
Lilja Ljetoff
Heta Sieppi
Leo Vilmunen
Tiia-Káren Alakorva
Uula Jouste
Mihku Andaras Näkkäläjärvi
Rosa-Máren Juuso
Niiles Ánde Harlin
Maria Mäkinen
Helmi Ljetoff
Sárá-Márjá Keskitalo
Hans Ravna-Pieski