Saana Aikio
Olen Saana Aikio, Kááijá Juusi Heeihâ Aanti Saana Iijärveltä. Olen hallintotieteiden maisteriopiskelija, kotoisin Ivalosta, ja tällä hetkellä asun Oulussa. Vapaa-ajallani kalastan, metsästän, pelaan lentopalloa ja vietän opiskelijaelämää.
Hain nuorisoneuvostoon, koska olen kiinnostunut yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta, politiikasta ja yleisesti saamelaisasioista, saamelaisten oikeuksista ja kulttuurin edistämistyöstä.
Toivon erityisesti, että nuorisoneuvosto saisi edistettyä saamelaisnuorten mielenterveyspalvelujen saatavuutta tai saavutettavuutta ja lisättyä yhteistyötä eri tahojen kanssa. Olen kuitenkin iloinen jo olemassa olevasta yhteistyöstä ja muusta tärkeästä työstä jota nuorisoneuvosto tekee. Minua kiinnostaa erityisesti laki- oikeus- ja ilmastoasiat.
Toivon, että 20 vuoden päästä istun kotijärven rannalla aamukahvilla onnellisena.
Mottoni: Jos ei koita, niin ei voita
Esikuviani ovat isä ja mummo
Lempivuodenaikani on kevät
Toimii nuorisoneuvoston jäsenenä toimikaudella 2024-2025.
Tutustu myös
Helmi Ljetoff
Niiles Ánde Harlin
Leo Vilmunen
Hans Ravna-Pieski
Rosa-Máren Juuso
Maria Mäkinen
Sárá-Márjá Keskitalo
Mihku Andaras Näkkäläjärvi
Lilja Ljetoff
Tiia-Káren Alakorva
Niila-Juhán Valkeapää
Heta Sieppi
Marielle Näkkäläjärvi
Uula Jouste