Anni-Sofia Löf

Olen Anni-Sofia Löf, 24-vuotias ja kotoisin Hetasta. Olen asunut pääkaupunkiseudulla neljä vuotta. Opiskelen psykologiksi ja tykkään tehdä käsitöitä sekä liikkua. Olin aiemmin kaksi kautta nuorisoneuvostossa. Niistä jäi hyvät muistot, joten halusin sen toimintaan takaisin. Nuorisoneuvostossa oppii valtavasti, tutustuu uusiin ihmisiin ja pääsee seuraamaan ja vaikuttamaan moniin saamelaisia koskeviin asioihin. Toivon, että nuorisoneuvosto vahvistaa saamelaisyhteisöjä ja käsityökulttuuria niin paikallisesti kuin laajemmassakin mittakaavassa. Minua kiinnostaa erityisesti turvallisen tilan keskustelut, käsityöt ja saamen kieli toisena kielenä.
Esikuva: Vanhemmat sukulaiseni, opettajani
Lempivuodenaika: syksy
Toimii nuorisoneuvostossa kolmatta kautta jäsenenä ja on nuorisoneuvoston viestintätyöryhmän jäsen. Toimi myös nuorisoneuvoston varapuheenjohtajana toimikaudella 2016-2017.
Tutustu myös
Anni-Sofia Niittyvuopio
Rosa-Máren Juuso
Marielle Näkkäjärvi
Tiia-Káren Alakorva
Lilja Ljetoff
Mihku Näkkäläjärvi
Harri Aslak Jomppanen
Sunna Siilasjoki
Helmi Ljetoff
Juuso Valle
Janita Känsälä
Jon-Erik Näkkäläjärvi
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation
Hánsa Ravna-Pieski
Maria Mäkinen